Váš prostor pro reklamu ZDE

NETOLERUJI REKLAMY JINDE, NEŽ ZDE (ODKAZ VÝŠE). POCHOPTE PROSÍM, ŽE NEMÁM NÁLADU MAZAT MILIARDU ZBYTEČNÝCH REKLAM A SPAMŮ - JINAK ZABLOKOVÁNÍ A VYMAZÁNÍ KOMENTÁŘE.Moje bylinková zahrádka 1.díl

25. května 2012 v 21:25 | °° Lady Michell © °° |  Bylinky
Někdy v únoru jsem Vám slíbila ukázat svoji bylinkovou zahrádku, tehdy to byla pouhá semínka, nyní je z nich pěkný prales ;) berte prosím v úvahu, že bylinky jsou zaštipované, jinak by byly opravdu obří.

Moje bylinková zahrádka


Bazalka pravá: Ocimum basilicum, bazalka je mimořádně univerzální bylina, tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku (rytmický pohyb dutých orgánů, např.střev), působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Je vhodná při nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích. Při podávání ve formě čaje ji zpravidla kombinujeme s dobromyslí, meduňkou, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, benediktem, tymiánem, kořenem lopuchu nebo řapíkem. Slovo bazalka pochází z řeckého basileus, což znamená "král".Po určité období však byla považována za ďábelskou bylinu, protože její název byl zaměněn za latinské "basiliscus", bazilišek. (To jsem zjistila na wikipedii.)Bazalka červená: Ocimum basilicum 'Chianti', odrůda klasické bazalky, stejně jako její jmenovkyně poůsobí na tvorbu žluče, dobrou funkci žaludku, má antiseptické účinky, dobře působí na astma a dýchací potíže,… všechny odrůdy bazalky se dají použít v kuchyni, výborně ochutí jídlo, dá se z ní také vyrobit bylinkový ocet, různí marinády na maso a bylinková másla, její použití je téměř nekonečné!

Recept na nálev či čaj: 1 lžičku sušené bazalky přelít 2dl horké vody, 5 min. louhovat- používáme jako čaj, kloktadlo nebo na obklady, pro inhalaci můžeme přidat více sušené drogy


Estragon: Artemisia dracunculus, je známý také pod jmény kozalec či pelyněk (pelyněk mě hodně zarazil, abych pravdu řekla!), především povzbuzuje chuť k jídlu, působí močopudně, ovlivňuje sekreci žluče a vylučování trávících šťáv, napomáhá trávení a údajně také pomáhá při poruchách cévního charakteru. Listy jsou bohaté na silici (výroba parfémů). Estragon je známý mimo jiné i pro výrobu hořčice a kořenících směsí.
Dobromysl: Origanum vulgare L., také známá pod jménem oregano. ůsobí dezinfekčně, protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva. Připravíme-li čaj, působí především na činnost žaludku, při žaludečních potížích, nechutenství, kašli, na zvyšování tvorby žluči, naopak při kloktání pomáhá při zánětech dutiny, dásní a při potížích s horními dýchacími cestami.


Pokračování zase příště!
NEKOPÍROVAT!

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama